Browse By

Sinek Kuşu ´na Mektuplar

 

SİNEK KUŞU´NA MEKTUPLAR

Belki insanlığı bitirecek bir şey var başımızda ´´Salgın.´´ Kaç salgın geldi geçti bu peki, geçecek mi?
2020 25 Mart. Çin/Wuhan´da patlak veren bir virüsle mücadele ediyoruz. Corona veya Covid-19. Bugün 25 Mart. Nisan ayında yapılan 1 haftalık ara tatil öne çekilerek okular kapatıldı. 16-20 Mart tarihlerinde tatildi 23 Mart´ta uzaktan ve online eğitim başladı. Televizyonda Trt Eba Tv İlkokul, Ortaokul ve Lise olmak üzere 3 kanal var. Slaytlar üzerinden öğretmenler ders anlatmışlar bant olarak yayınlanıyor. Günde 3 kez 2 ders toplam 6 ders. Gerçi tek videoyu 3 kez kullanıyorlar. Yani topu topu 2 konu işlemiş oluyoruz. Off Sinek Kuşu, 20 dakikalık bir video beni boğuyor. Bu kadar zor olmaz sanmıştım. Hatta 20 dakika az olur diye düşünüyordum. Öğretmenlerin anlatım biçimlerine alışkın değilim ve tanımıyorum onları, konuşamıyorum. Sanırım bunların da büyük etkisi var. Yani nankörlük gibi olsun istemem. Hiç ulaşamayanlar var ama elimde değil. İlk günde aralara eğitici, bilgilendirici videolar eklemişlerdi. Bir tanesinde eski bir başbakanın idamını anlatıyormuş ben de haberlerde izledim. Tepki çekti fazlasıyla. Ben sıkıldığım için izlememiştim belki de izledim hatırlamıyorum. Eğitim Bakanı bir karışıklık olduğu açıklamasını yaptı. Saat 20.36 ama hala haberler devam ediyor. Normal değil ve ürkütücü. Sağlık bakanı her gün bilgilendirme yapıyor. Virüs ülkeye girdi ve bulaşmaya devam ediyor. Her gün vaka, vefat ve test sayıları açıklanıyor. Evet öldürüyor. Korkma sinek kuşu ben dikkatliyim. Bugün açıklama yapılırken eğitim bakanı da vardı, okulların açılması 30 Nisan´a kaldı. Ben özledim arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi. Bizim buralara daha geç geldi virüs bir süre okulda kaldık. Böyle tedbirlerin olduğu videolar, animasyonlar izledik. Derslerde zamansız gelen korona örnekleri, sınıfa sinen kolonya ve dezenfektan kokusu, temas yok esprileri ile bir süre geçirdik.

Coronavirus (COVID-19)| Video for kids - YouTube
-Ayşe öznel anlatıma örnek bir cümle kurabilir misin?
+Korona çook tehlikelidir… ve film kopar.
*Nasıl yani tehlikeli değil mi?
#Kendi düşüncesi ama.
&Ama kanıtlanabilir.
-Şş tamam sessizlik.
Bence cevap ne mi? Ah hepsi benim iç sesim gibi, yine kendi kendimin kafasını karıştırdım. Ama çaktırma sen. Bugün 25 Mart´tı 1 dakika önce 26 Mart´a girdik. Umarım yeni gün güzel şeyler getirir. Gecenin bir yarısı sana yazıyorum. Fener ışığında, sen de olmasan duvarlara anlatırım Sinek Kuşu. Sana isim verelim bence. Adaş olalım ama karışmasın isimler. ´´Mer´´ nasıl? Çok düşündüm sence de güzel değil mi Mer? Neyse sana bugün olanları anlatayım. Bugün virüs yüzünden ölenler 44 oldu. 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. Virüs gençlere ve bağışıklığı güçlü olanlara dokunmuyormuş. Zaten Türkiye´de ilk ölüm 89 yaşındaydı. Ama yaşlıları izinsiz çekip sosyal medyada dalga geçenler oldu. Onlara da 15 gün ev hapsi ve bu durum geçtiğinde (tabi geçerse) haftada 2 kere huzurevi ziyareti verildi. Ben de gitmiştim ziyarete okulla, gayet tatlı insanlar vardı.

26 Mart, 27 ´ye 5 dakika var. 59 kişi oldu toplamda ölenler, 2433 kişi hasta oldu. Televizyonlarda, sosyal medyada, reklamlarda herkes evde kal diyor. 14 kuraldan bahseden kamu spotları yayınlanıyor. Bugün G20 yapıldı online olarak. Sanırım iklim değişikliğinden bahsettiler hatırladığım kadarıyla. Hım bizim evde ne oldu. Geçen gün yeni bir kitaba başladım, çok sevdim. Artık bant yayını 6. tekrarda dayanamadım ve onu okudum. Radyo dinledim, çok güzel programlar buldum. Öyle işte ben de evdeyim. Yazarım yine, görüşürüz Mer.
11 Mayıs sahurdan yazıyorum. Uzun zamandır dışarı çıkmadım. 20 yaş altına kısıtlama getirildi. Ahh Mer çok sıkılıyorum ama sabredeceğim. Üzerime üzerime geliyor bazen odalar/Yine sayasım tuttu sizi duvarlar/Unutma sevdiklerini bir çift mesaj at/Gelen kutum boş gönderilenler 1-2-3-4.

21 Mayıs´tan yazıyorum. Çok mutluyum. Kalbim seninkine yakın kadar hızlı atıyor Mer. 2 aylık esaret bitmek üzere. Yarın için izin verildi. 11.00 ve 15.00 arası çıkabilecek 20 yaş altı. çok yakın arkadaşımla buluşacağım. Çok özledim. Sosyal mesafe olacak sarılamayacağız falan ama olsun buna da şükür. Hatta az önce 1 metrelik ip ördüm pembe pembe. Bir ucu bana bir ucu bana. İşte o kadar heyecanlıyım.

22 Mayıs. Sabah dışarıdaydım. 2 saat Beril´i bekledim. Ya bir insan 2 saat bekletilir mi? Bekleten Beril ise ben şaşırmam, tanıyorum çünkü. Neyse boya ile dokulu kağıt aldım. En azından boş zaman geçirmeyeyim. Çarşıda dolaştık biraz tedirgin şekilde. Ama yine de iyi geldi. Bizim balkondan temiz hava bu kadar güzel alınmıyor.

26 Mayıs bugün, ben dün olan kötü bir olay için geldim. Amerika´da George Floyd polis tarafından ırkçı şiddetle birlikte öldürüldü. Yer yerinden oynadı. Protestolar, duvarlara çizilen resimler, polisin onlara da sert çıkışı kıyametten sahneler. Sanki bilim kurgu filmindeyiz Mer, ama hepsi gerçek, ölenler…gerçek.

George Floyd eylemleri sırasında "diz çöken" bir Latin, polis tarafından öldürüldü | Independent Türkçe

Temmuz 9. Evdeyiz genelde Ama bizim burada hemen hemen özgür olabileceğimiz bir yer var. Saklı deniz. Sokağa çıkmak yasak değil, maskelerle çıkabiliyoruz. Bizim orası da çok kalabalık değil genelde orda zaman geçiriyorum. Hımm başka ne yapıyorum diyorsun. Balkonda kitap okuyorum. Hem temiz hava almış oluyorum. Zaten okuduğum kitapları yeni baştan okuyorum. Yazdım. Çizdim. Boyalarla güzel zaman geçirdim, amatör de olsa.


Ağustos 18´den geldim. Salgın kötü durumda. Çok can aldı. Eğitim durumlarından bahsedeyim. Öyle böyle hallettik. Şimdi de 31 Ağustos´ta uzaktan eğitim yeniden başlayacak. 21 Eylül ´de 1-2-8 ve 12. sınıflara okulları açmayı düşünüyorlar. Net değil, hiçbir şey tam net değil zaten.
Beril´le birkaç kez daha buluştuk. Bir keresinde çarşıyı 3 kez turladık. Hem benim anneme ve babama hem de onun ablasına ayrı ayrı hediye almamız gerekliydi. Sonra da gençlik merkezinde hobi kursları açıldı mı diye merak oraya gittik. En son da parktaki çardaklarda tabu oynayarak turumuzu bitirdik.
-Ayaklarıma kara sular indi. Tek turda alamazdık mı şunları.
+Ya ne yapayım içime sinmese miydi?
-Hayır ona tamam ama burada ne işimiz var dünyanın bir ucu kapalıdır dedim sana ben.
+Şansımızı denedik işte ne olabilir en fazla.
-Siyah ayakkabı giydim ben Deniz, ya neden?!
Bir yanım umutlu bir yanım umutsuz Mer. Bir yanım boş vermiş dünyaya, bir yanım kaygıdan boğulma yolunda. Neyse görüşürüz yine yazacağım.


Ekim 22: Yoruldum. Uzun zamandır yazmamıştım. Yine eğitim başladı. Ama neyseki bant yayınlarla değil. Canlı zoom konferansı ile ders işliyoruz. Kendi öğretmenlerim ve arkadaşlarıma ders yapmayı bile özlemişim. Yani evet yorucu ama bant yayınlardan kesinlikle daha iyi. Ödevler biraz çok yazmaya fırsatım geceleri kalıyor ama olsun ne yapalım. Okullar 7´lere hiç açılmadı 1-2-8 ve 12 bir süre açıldı ama artış olunca onlar da kapandı. Ben? Ben mi? Ah Mer sen de olmasan kimse sormaz hatırımı. Ben öfkeliyim Mer. Evet, evet öyle. Doldum artık. Gerçekten o kadar kötü haberler olaylar var ki. Her gün. HER GÜN. Yeniden. Corona, evde kalmak falan değil o da var bir yanda, ama o cahillikler, canilikler, saçmalıklar sıkıyorlar beni. Başladığında haber odama çekiliyorum çaktırmadan.

Kasım 9´dan geldim Mer. Ben yazmadığım sırada yine büyük kötü bir olay oldu. 6.6´lık İzmir Depremi. Sağlam kalabilen kaldı. Ama sanırsam sağlam atılmamış temeller can aldı. Depremden saatler hatta günler sonra çıkarıldılar İdil, Ayda, Elif ve daha birçok kişi. Umut oldular. Mucize oldular. Ha ayrıca tsunami oldu. Şaşırdın değil mi. Mükemmel dokunuşlar sayesinde(!)
Yağmur vuruyor cama şafak vakti / Ben yarı uyanık yarı uykuda / Beynim unutma diyor mırıldanıyorum aklımdakini / Off Mer yine unuttum iyi mi.
Nasıl mı geçiyor günlerim? Sınav yapacaklarmış yüz yüze. Çoğunlukla rahatım ama kaygılı tarafım da boş durmuyor. Hadi ben rahatım sorunsuz girdim derslere ülkede o kadar sorun yaşayan oldu ki. Benimle onlar aynı sınava girecek adalet nerede?! İşin salgın tarafı var bir de. Ya ben aklımı unutsam şuraya bir yere de ayrılsam ´akıllılar´ grubundan. Hiç sarmadı burası. Karmakarışık zaten kafam mümkündür unutmam.

3,994 Dark Aesthetic Photos - Free & Royalty-Free Stock Photos from Dreamstime

8 Aralık bugün. Buz gibi hava yağmur var. Açıyorum camımı ama dayanılmaz soğuğa değil Mer, vedalara, hüzünlere, haksızlıklara dayanılmıyor. ´´Manevi acının yanında fiziksel acı nedir ki!´´ (Victor Hugo) Ahh Mer bir şey söyle ne olursun.
İsyan mı etmeli teslim mi olmalı, sabretmeli ya da bilmiyorum. Hani gerçek gelmiyor inanmıyorsun. Tek gerçek şey değil mi ölüm şu hayatta. Sayılar canlar olmuş istatistiklerde. Hayatın kalbinde mi acaba ölüm ve de hayat. Turkuazın 3. satırı mı ölümün yeni rengi. Sonsuz gibi yaşıyoruz anlamıyoruz son kez dinlediğimizi birini. Ama sonu var olduğu apaçık hayat her an kayabilir parmaklar arasından bir kelebek. Biliyor musun Mer, kalbi duruyor birinin, biz ölüyoruz hep birlikte ´´gene´´

Kalp durduktan saatler sonra kişiyi canlandırmak mümkün

1 Ocak 2021: Oleyy. Her neyse. Herkes geçecek bitecek sanıyor. 2020 bitti korona bitti, kötülükler bitti, afetler bitti. Lanetli olan yıl mı gerçekten, 2 farklı 4 rakam mı lanetli, suçsuz? Biz insanoğlu mu yoksa. Belki tesadüf ya da sınavdır, yoktur lanet falan. Teslim mi olmalı, isyan mı etmeli, durmalı mı bir köşede izlemeli mi, susmalı mı bağırmalı mı?
Virüsün insan yapımı olma ihtimali tartışılıyor en başından beri. Allak bullak eden bir düşünce. Kendi türünü yok etmek. Gerçekten hırs ürkütücü bir duygu. Hırslar yüzünden can almak acımadan… Biz çıksak mı insanlıktan , böyle alçaksa insanlık. Aynı isimle anılmasak mı? Kuş türüne nasıl alınabilirim ben Mer? Tanıdık falan sokalım araya sen ayarlarsın.

 

14 Şubat gece 1.20. Neler olmuş pandemide neler. Bir gün sağa bir gün sola yattık:) Yeri geldi dezenfektan içtik. Ağladık bol bol, ama gülmedik de değil. Alınan bir nefeste hayatı bulduk kıymetini anladık. Sarılamadık oysaki çok özlemiştik.
Herkesin normal gibi konuşup geçtiklerini sakındım ben duvarlara anlatmaktan. Küserdi benim naif kağıdım kaleme. Affet o yüzden Mer. Anlatamadım ben her şeyi. Ama bir gün, Sevgili Sinek Kuşu bir gün bahsi geçerse aramızda bu yazdıklarımın, gülebiliriz umarım kahkahalarla.

Sinek Kuşları Uğultu Sesini Nasıl Çıkarıyor? - Popular Science

Part 2 için takipte kalın:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enter Captcha Here : *

Reload Image

test